• 13.4.2026

    Etelä-Afrikassa taistellaan Trumpin hallinnon vahvistamaa valkoisten kansanmurhamyyttiä vastaan

    Yhdysvallat ottaa Etelä-Afrikasta vastaan valkoisia afrikaaneripakolaisia, jotka väittävät kokevansa vainoa. Todellisuudessa he ovat etuoikeutettu kansanryhmä. Turvapaikkaohjelma on lisännyt mustien ja ruskeiden ihmisten kokemaa epäoikeudenmukaisuutta, sanoo oikeusneuvoja Sihle Msiza.

  • 9.3.2026

    Zimbabwe tähtää maailman mustikkamahdiksi

    Zimbabwe on tällä hetkellä maailman nopeimmin kasvava mustikantuottaja, ja Kiinan kasvava marjantarve lupaa sille hyvää. Pensasmustikalle on maassa ihanteelliset sääolosuhteet.

  • 14.11.2025

    Spoken word nostaa päätään eteläisessä Afrikassa – Zimbabwessa runous on nyt nuoren sukupolven itsevarmuuden ääni 

    Eteläisessä Afrikassa nuoren polven lavarunoilijat ammentavat inspiraationsa mantereen rikkaasta tarinankerronnan perinteestä. Zimbabwelainen Kuda Rice on yksi sukupolvensa tunnetuimmista taiteilijoista.

  • 22.8.2025

    Isoäidit auttavat mielenterveysongelmien ratkomisessa Zimbabwessa

    Friendship Bench -järjestö kouluttaa isoäitejä, gogoja, tekemään mielenterveystyötä. Kulttuurista ja yhteisön merkityksestä kumpuava lähestymistapa on kantanut hedelmää. Järjestö on perustamisensa jälkeen auttanut puolta miljoonaa zimbabwelaista.

  • 26.6.2025

    ”Transsukupuolisena yhteiskunnassa oleminen vaatii rohkeutta” – Palveluiden ja turvallisten tilojen puute aiheuttavat haasteita seksuaali- ja sukupuolivähemmistöille Zimbabwessa

    Vaikka seksuaali- ja sukupuolivähemmistöjen asema Zimbabwessa on yhä haastava, ei tilanne ole yhtä tukala kuin esimerkiksi Ugandassa. Transnainen Penny Makuchete toivoo kokonaisvaltaisempia palveluja erityisesti vähemmistön mielenterveyden edistämiseksi.

  • 9.5.2025

    ”Istumme aikapommin päällä” – Turismin sydän Kapkaupunki pumppaa jätevettä suoraan mereen asiantuntijoiden ja paikallisten vastustuksesta huolimatta

    Kapkaupunki pumppaa joka päivä yli 40 miljoonaa litraa viemärivettä Atlantin valtamereen. Lääkejäämät ja torjunta-aineet vedessä uhkaavat sekä ihmisten terveyttä että luonnon monimuotoisuutta.

  • 11.4.2025

    Puutarhat ja kasvimaat lisäävät ruokaturvaa Zimbabwessa – Hararessa asuva toimittaja kertoo kaupunkiviljelyn haasteista ja mahdollisuuksista

    Epävakaa talous ja ilmastonmuutoksen seuraukset koettelevat Zimbabwea. Paikalliset ovat keksineet ratkaisuksi kaupunkikasvimaat. Samalla kaupunkien viheralueille hallitsemattomasti levittäytyvät viljelykset aiheuttavat haasteita. Kaupungin pitäisi kuitenkin tukea kestävää viljelyä, kirjoittaa Hararessa asuva Hanne-Mari Tarvonen.

  • 18.3.2025

    Poliittiset hiukset – Kolonialismin mukana tullut kauneusihanne vaikuttaa edelleen naisiin Zimbabwessa

    Mustien naisten on pitänyt sopia ahtaisiin muotteihin vuosisatojen ajan. Esimerkiksi Zimbabwen kouluissa rajattiin pitkään minkälaiset hiukset ovat sopivat. Zimbabwelainen Anesu Chigariro on päättänyt pitää hiuksensa luonnollisina.

  • 28.1.2025

    Zimbabwelainen muotisuunnittelija Danayi Madondo ammentaa perinteisistä tekstiilitekniikoista: ”Miksi me afrikkalaiset emme voisi itse määritellä sitä, miten esittelemme kulttuuriperintöämme?”

    Haus of Stone -muotimerkin luonut Danayi Madondo haluaa määritellä luksuksen uudelleen. Hän haaveilee siitä, että voisi viedä maailmalle omien mallistojensa lisäksi muiden kestävyyteen ja perinteisiin tekotapoihin nojaavien zimbabwelaisten suunnittelijoiden töitä.

  • 20.12.2024

    Mosambikissa kuohuu – nuoret mielenosoittajat vastustavat sankoin joukoin presidentinvaalituloksia sekä maassa rehottavaa korruptiota

    Poltettuja autonrenkaita, kumottuja roskalavoja, kiviröykkiöitä, kylttien kappaleita. 35 miljoonan asukkaan Mosambikin pääkaupungin Maputon kadut ovat leimunneet mielenosoituksista, joissa on kuollut yli 100 ihmistä.