Nälkäisten osuus maailman väestöstä väheni viime vuonna kolmatta vuotta peräkkäin, kertovat YK:n ruokajärjestöt. Viime vuonna noin 7,8 prosenttia eli 645 miljoonaa ihmistä kärsi ravinnon puutteesta. Määrä väheni 14 miljoonalla edellisvuodesta.
Edistys on kuitenkin ollut epätasaista, järjestöt varoittavat. Aasiassa, Latinalaisessa Amerikassa ja Karibialla on tapahtunut parannusta. Sen sijaan Afrikassa nälkäisten määrä on kasvanut, vaikka trendi onkin tasaantumassa.
Pelkät nälkäluvut eivät kerro kaikkea. YK-järjestöjen raportin mukaan yli neljännes maailman väestöstä on joutunut tinkimään ruuan määrästä tai laadusta ja vain kolmanneksella on ylipäätään varaa terveelliseen ruokavalioon.
Se edellyttäisi päivässä 4,28 dollarin (3,71 euroa) tuloja henkeä kohti, mikä on huomattavasti enemmän kuin vielä muutama vuosi sitten.