Prosentti kiinalaisista omistaa yli kolmanneksen vauraudesta

Epätasa-arvo on viime vuosina vain kasvanut, sanovat tutkijat.

Kiinan rikkain prosentti omistaa yli kolmanneksen maan vauraudesta. Samaan aikaan köyhimällä neljänneksellä on vauraudesta vain prosentti, käy ilmi Pekingin yliopiston tutkimuksesta.

Noin 75 prosenttia vauraudesta tulee kiinteistöistä, vuoden 2012 tietoihin perustuva tutkimus kertoo.

Keskimäärin kiinalaiset kotitaloudet omistivat vuonna 2012 noin 439 000 yuania eli noin 53 000 euroa. Määrä on kasvanut vuodesta 2010 noin 17 prosenttia, kertoo tutkimuksesta uutisoinut uutistoimisto Xinhua.

Tuloerot ovat tutkijoiden mukaan samaan aikaan kasvaneet nopeasti. NTD-tv-kanavan haastattelema kiinalaisasiantuntija muistuttaa, että tuloerot saattavat johtaa lopulta yhteiskunnallisiin levottomuuksiin.

Nyt kun olet täällä...

... meillä on pieni pyyntö. Olemme laittaneet kaikki juttumme ilmaiseksi verkkoon, jotta mahdollisimman moni pääsisi nauttimaan korkealuokkaisesta journalismista. Lisätulot auttaisivat meitä kuitenkin tekemään entistä parempaa lehteä. Pyydämmekin, että tilaisit Maailman Kuvalehden printtiversion. Lehti on edullinen, ja samalla tuet tärkeää työtä oikeudenmukaisen maailman puolesta. Jos printti ahdistaa siksi, että maksullinen lehti on aina pakko lukea kannesta kanteen tai että sen takia pitää kaataa puita, laita läpykkä kiertoon mahdollisimman monelle ystävälle, sukulaiselle, tuntemattomalle. Pidemmittä puheitta, siirry tilaussivulle. Kiitos!