Afrikka menettää joka vuosi muulle maailmalle noin 143 miljardia euroa. Vaikka maanosan saamat tulot, kuten apu, laskettaisiin mukaan, se jää silti häviölle, lasketaan kansainvälisten järjestöjen tuoreessa raportissa.
11 järjestön tekemä raportti on niiden mmukaan ensimmäinen yritys laskea laajasti Afrikan rahalliset menetykset muulle maailmalle. Siinä on otettu huomioon laittomat rahavirrat, monikansallisten yritysten voitot, velkojen takaisinmaksu, aivovuoto, laittomat hakkuut ja kalastus sekä ilmastonmuutoksen aiheuttamat kulut. Suurimman potin vievät monikansalliset firmat ja laittomat rahavirrat, tutkimuksessa lasketaan.
Raportin laskelmien mukaan Afrikka saa muulta maailmalta vuosittain lainoina, apuna ja ulkomaaninvestointeina noin sata miljardia euroa. Käytännössä se siis jää häviölle yli 40 miljardia, yli kaksi kertaa enemmän kuin se saa kehitysapua.
Järjestöjen mukaan avunantajamaat käyttävätkin kehitysapua verukkeena Afrikan riistämiseen, vaikka ne itse luovat kuvaa itsestään hyväntahtoisina auttajina.
”Todellisuudessa avun ja hyväntekeväisyyden käsite auttavat poliitikkoja ja monikansallisia yrityksiä jatkamaan Afrikan ryöstämistä ’anteliaisuuden’ verhon takana. Se estää hallituksia joutumasta vastuuseen poliitikoista, joilla on paljon suuremmat vaikutukset Afrikkaan ja se kääntää huomion rakenteellisista ongelmista, joita tarvitaan köyhyyden ja epätasa-arvon poistamiseen”, raportissa suomitaan.