Lapsikuolleisuus on vähentynyt peräti 50 prosenttia tällä vuosituhannella – Paremmat terveyspalvelut voisivat pelastaa kuitenkin monia, sanoo tuore raportti

Perusterveydenhuollon koheneminen on tärkein syy siihen, miksi vauvojen, pienten lasten ja nuorten kuolleisuus on vähentynyt. Samaan aikaan miljoonia lapsia ja nuoria kuolee kuitenkin turhaan, käy ilmi YK:n tuoreesta raportista.

Miljoonia lapsia ja nuoria kuolee vuosittain yhä pääosin estettävissä oleviin syihin. Vuosituhannen vaihteeseen verrattuna tilanne on kuitenkin parantunut merkittävästi, käy ilmi YK:n tänään julkaisemasta kahdesta raportista.

Alle viisivuotiaiden kuolleisuus on pudonnut vuosien 2000 ja 2021 välillä 50 prosenttia ja 5–24-vuotiaiden kuolleisuus 36 prosenttia. Myös kuolleena syntyneiden lasten määrä on vähentynyt yli kolmanneksen. Tärkein syy ovat investoinnit perusterveydenhuoltojärjestelmiin, raporteista selviää.

Huolta herättää kuitenkin se, että vuodesta 2010 alkaen esimerkiksi alle 5-vuotiaiden kuolemien väheneminen on hidastunut. Vuonna 2021 noin viisi miljoonaa lasta kuoli ennen viisivuotissyntymäpäiväänsä ja 2,1 miljoonaa lasta ja nuorta 5–24-vuotiaana. Kuolleena syntyi 1,9 miljoonaa lasta.

Monet kuolemista olisi voitu ehkäistä paremmilla perusterveydenhuollon palveluilla. 

”Näin laajaa, ehkäistävissä olevaa tragediaa ei koskaan pitäisi hyväksyä väistämättömänä. Edistys on mahdollista vahvemmalla poliittisella tahdolla ja perusterveydenhuoltoon kohdennettujen investointien avulla ”, sanoo YK:n lastenjärjestön Unicefin data-analytiikkaosaston johtaja Vidhya Ganesh tiedotteessa.

Useimmat lapsikuolemat tapahtuvat ensimmäisten viiden vuoden aikana ja niistä puolet ensimmäisen kuukauden aikana. Pienimmillä lapsilla tärkeimpiä syitä ovat ennenaikaiset syntymät ja synnytykseen liittyvät komplikaatiot. Ensimmäisen kuukauden jälkeen yleisimpiä kuolinsyitä ovat keuhkokuume, ripuli ja malaria.

Maantieteellinen alue määrittää yhä lasten ja nuorten kohtaloa. Saharan eteläpuolinen Afrikka ja Etelä-Aasia, jotka muissakin inhimillisen kehityksen tilastoissa ovat usein häntäpäässä, ovat myös lapsikuolleisuustilastojen kannalta synkimpiä paikkoja. Saharan eteläpuoleisessa Afrikassa tapahtuu 29 prosenttia synnytyksistä, mutta 56 prosenttia alle 5-vuotiaiden kuolemista. Kuolleisuusriski lapsuudessa on 15 kertaa korkeampi kuin Euroopassa ja Pohjois-Amerikassa, raportista selviää.

Korona ei ole suoraan vaikuttanut lapsuuden kuolleisuuteen, sillä lasten riski kuolla tautiin on aikuisia vähäisempi. Pandemia on mahdollisesti kuitenkin lisännyt muita riskejä. Raportissa nostetaan esiin esimerkiksi huoli rokotekampanjoiden ja ravitsemuspalveluiden häiriintymisestä sekä terveyspalveluiden saannin vaikeutumisesta, mikä voi vaikuttaa lasten terveyteen pitkällä aikavälillä.

Nyt kun olet täällä...

... meillä on pieni pyyntö. Olemme laittaneet kaikki juttumme ilmaiseksi verkkoon, jotta mahdollisimman moni pääsisi nauttimaan korkealuokkaisesta journalismista. Lisätulot auttaisivat meitä kuitenkin tekemään entistä parempaa lehteä. Pyydämmekin, että tilaisit Maailman Kuvalehden printtiversion. Lehti on edullinen, ja samalla tuet tärkeää työtä oikeudenmukaisen maailman puolesta. Jos printti ahdistaa siksi, että maksullinen lehti on aina pakko lukea kannesta kanteen tai että sen takia pitää kaataa puita, laita läpykkä kiertoon mahdollisimman monelle ystävälle, sukulaiselle, tuntemattomalle. Pidemmittä puheitta, siirry tilaussivulle. Kiitos!