Millaista on sateenkaariperheiden arki 2020-luvun Suomessa?
Sellaista kuin perhearki muutenkin, osoittaa Tampereella Työväenmuseo Werstaalla esillä oleva valokuvanäyttely. Näyttely koostuu valokuvista, joita perheet ovat ottaneet valokuvaaja Meeri Koutaniemen ohjauksessa. Lisäksi nähdään Koutaniemen heistä ottamia muotokuvia.
Perheet tulivat projektiin mukaan avoimen haun kautta, ja Koutaniemi ohjasi heitä puolen vuoden ajan.
Koutaniemen kuratoimasta näyttelykokonaisuudesta välittyy dokumentaarisuus ja arkisuus. On yhteisiä aamiaisia, hammaspesuja ja sohvalla köllöttelyä. Katsojan on helppo samaistua kotoisaan tunnelmaan ja perheiden toisilleen osoittamaan läheisyyteen, oli oma elämäntilanne mikä tahansa.
Näyttely avaa keskustelun siitä, miten katsomme itseämme ja miten annamme muiden katsoa meitä.
Hankkeen tarkoituksena oli vahvistaa perheiden omaa toimijuutta mutta myös lisätä yhteiskunnallisella tasolla tietoa monimuotoisen perhe-elämän todellisuudesta. Koutaniemi toivoo, että näyttely ravistelee sateenkaariperheisiin liittyviä ennakkoluuloja ja saa katsojat pohtimaan näyttelyssä kuvattua arkea suhteessa omaansa.
”Vaikka kyse ei olisi perhe-elämästä, näyttely käsittelee viime kädessä yksilöitä, joilla on hyvin samankaltaisia pelkoja ja toiveita kuin meillä kaikilla. Näyttely avaa lisäksi keskustelun siitä, miten katsomme itseämme ja miten annamme muiden katsoa meitä.”
Näyttelyn valokuvat liitetään myöhemmin osaksi Werstaan keräämää sateenkaarikokoelmaa, johon tallennetaan seksuaali- ja sukupuolivähemmistöihin liittyvää aineistoa.
Sateenkaarevia perhetarinoita -näyttely esillä Tampereella Työväenmuseo Werstaalla (Väinö Linnan aukio 8) 5.4.2026 asti.