Vankilasta päässeen saudiaktivistin koettelemukset jatkuvat – Oikeus piti voimassa Loujain Al-Hathloulin tuomion

Naisten oikeuksien aktivisti Loujain Al-Hathloul vapautettiin helmikuussa vankilasta lähes kolmen vuoden jälkeen, mutta hän ei edelleenkään saa matkustaa maan ulkopuolelle, linjasi saudiarabialainen tuomioistuin.

Saudiarabialainen oikeusistuin on kieltäytynyt kumoamasta tunnetun naisten oikeuksien aktivistin Loujain al-Hathloulin tuomiota.

Al-Hathloul päästettiin helmikuussa vankilasta lähes kolmen vuoden vankeuden jälkeen, mutta hänen tuomiotaan ei ole kumottu ja hänelle on asetettu viiden vuoden matkustuskielto.

Al-Hathloul vetosi tuomiotaan vastaan, mutta tuomioistuin ilmoitti keskiviikkona pitävänsä sen voimassa, kertoo muun muassa France24-uutiskanava.

”Päätös on vain viimeisin esimerkki Saudi-Arabian aikomuksesta jatkaa kaikenlaisen toisinajattelun murskaamista maassa. Jättämällä Loujain al-Hathloulin tuomion perumatta Saudi-Arabian viranomaiset ovat selvästi osoittaneet, että he pitävät rauhanomaista aktivismia rikoksena ja aktivisteja pettureina tai vakoojina”, kritisoi ihmisoikeusjärjestö Amnesty International Lähi-idän ja Pohjois-Afrikan apulaisjohtaja Lynn Maalouf tiedotteessa.

Loujain Al-Hathloul pidätettiin useiden muiden naisten oikeuksien aktivistien tavoin keväällä 2018. Hän oli kampanjoinut etenkin naisten ajokieltoa sekä naisiin kohdistuvaa miespuolisten holhoojien järjestelmää vastaan.

Al-Hathloulia pidettiin pitkään vangittuna ja häntä kidutettiin. Viime joulukuussa hänet lopulta tuomittiin terrorismituomioistuimessa vankeusrangaistukseen. Syynä oli muun muassa ”vakoilu ulkomaisten osapuolten kanssa” sekä ”juonittelu kuningaskuntaa vastaan”.

Tämän vuoden helmikuussa Al-Hathloul yllättäen päästettiin vankilasta. Syyksi on epäilty muun muassa Saudi-Arabian johdon pyrkimystä päästä väleihin Yhdysvaltain uuden presidentin Joe Bidenin hallinnon kanssa.

Saudi-Arabia on viime vuosina kertonut useista uudistuksista, mutta samaan aikaan toisinajattelijoiden vaino on kiihtynyt. Suhteet Yhdysvaltoihin ovat kärsineet myös amerikkalaistaustaisen toimittajan Jamal Khashoggin vuonna 2018 tapahtuneesta murhasta.

Al-Hathloul itse ei medioiden mukaan ole antanut haastatteluja vapautuksensa jälkeen, sillä hänen vapautuksensa oli ehdollinen ja häntä on vannotettu pysymään hiljaa vankeusajastaan. Hänen puolestaan onkin puhunut hänen sisarensa Lina Al-Hathloul.

”Kansainvälisen yhteisön pitäisi olla raivoissaan tästä tuomiosta. Sisareni tuomion vahvistaminen on saudiviranomaisten vallan väärinkäytön vahvistamista”, hän sanoi brittilehti The Guardianin mukaan.

Nyt kun olet täällä...

... meillä on pieni pyyntö. Olemme laittaneet kaikki juttumme ilmaiseksi verkkoon, jotta mahdollisimman moni pääsisi nauttimaan korkealuokkaisesta journalismista. Lisätulot auttaisivat meitä kuitenkin tekemään entistä parempaa lehteä. Pyydämmekin, että tilaisit Maailman Kuvalehden printtiversion. Lehti on edullinen, ja samalla tuet tärkeää työtä oikeudenmukaisen maailman puolesta. Jos printti ahdistaa siksi, että maksullinen lehti on aina pakko lukea kannesta kanteen tai että sen takia pitää kaataa puita, laita läpykkä kiertoon mahdollisimman monelle ystävälle, sukulaiselle, tuntemattomalle. Pidemmittä puheitta, siirry tilaussivulle. Kiitos!