3.9.2010
Kohtaamisia: Ikuisen konfliktin keskellä
Maria Ruth Sanabria Kolumbiasta.
3.9.2010
Maria Ruth Sanabria Kolumbiasta.
3.9.2010
Tuulia Syvänen vei Suomessa reilun kahvin vaihtoehtoputiikeista marketin hyllyille. Nyt pitäisi tehdä sama temppu maailmalla.
3.9.2010
Tarkoituksena on leikata presidentin valtaoikeuksia ja lisätä parlamentin valtaa.
3.9.2010
Haitin jälleenrakennuksesta puhuttaessa ei juuri mainita metsiä. Mutta jos ei ole metsää ja maata, kaikelta uudelta on kirjaimellisesti pohja poissa.
3.9.2010
Nigeria tuottaa Afrikan maista eniten uhreja Euroopan ihmiskaupalle. Suuri osa heistä tulee Edon osavaltiosta.
3.9.2010
Ihmiskunnan tulevaisuuden pelastamiseen on vain yksi vaihtoehto: saada optimisti ja pessimisti sietämään toisiaan.
3.9.2010
Kotoutumiskoulutuksessa maahanmuuttajan tulisi oppia työssä ja ammattiopinnoissa vaadittava suomen kielen taito. Läheskään kaikki eivät sitä saavuta.
3.9.2010
Hitler houkuttelee seuraajia Mongoliassa, liian pelottava kummistustalo, nainen huijasi ex-miestään halkovauvalla yms.
3.9.2010
Musiikkityylien sekoittelu ei ole mikään globalisaation viimeisimmän kiihdytysvaiheen keksintö.
3.9.2010
Perun Amazonilla luontoa suojellaan paikallisväestöjen kustannuksella ja öljy-yhtiöiden ehdoilla.