18.1.2021
Eritreassa nettiä käyttää vain hieman yli prosentti väestöstä
Köyhimmissä maissa internet on harvojen ulottuvilla.
18.1.2021
Köyhimmissä maissa internet on harvojen ulottuvilla.
18.1.2021
Kehitysmaissa vammaisia ihmisiä tukevan Abiliksen Sari Loijas haluaa vammaisten voivan itse päättää elämästään.
18.1.2021
Onko syytä iloita internetin ja kännyköiden leviämisestä köyhimpiinkin yhteisöihin, jos se vain vahvistaa muutaman jättiyhtiön tekoälyyn pohjautuvaa liiketoimintaa, kehitykseen ja innovaatioihin perehtynyt asiantuntija Mika Välitalo kysyy.
16.1.2021
Teknologiasta on lähihistoriassa haettu apua maailman köyhien alueiden ongelmiin lukuisissa hankkeissa. Niiden perisyntinä on ollut liika usko laitteiden voimaan ja paikallisten tarpeiden huomiotta jättäminen. Onko epäonnistumisista otettu opiksi?
14.1.2021
Laura Kankaalan mielestä tietoturva kuuluu kaikille. Hän pyrkii kansantajuistamaan alaansa liittyviä asioita Turvakäräjät-podcastissa ja auttaa vapaaehtoisena KyberVPK:ssa.
14.1.2021
Tutkimuksissa on havaittu koirien tunnistavan koronavirustartunnan nopeasti ja luotettavasti.
14.1.2021
Erityisen räikeä ero on matalan ja keskitulotason maissa.
14.1.2021
14.1.2021
Tunnelmaa latistivat vain visiittiä edeltäneet railakkaat karaokeillat.
14.1.2021
Säveltäjä-laulusolisti Xabier Diazin levyllä soi Galicialainen kansanmusiikki.