30.1.2005
Arkisto: 2 / 2005
-
Artikkelikuva
-
30.1.2005
Esineen tarina – Every object tells a story
Artikkelikuva -
30.1.2005
Kenialaiset iloisia Kumppanuus-palkinnosta
Oulun Diakonissalaitoksen Säätiön ja Karibuni-järjestön yhteishanke Keniassa sai Kepan ensimmäisen kehitysyhteistyöpalkinnon hyvästä kumppanuudesta. Kenialaiset olivat iloisesti yllättyneitä palkinnosta.
Artikkelikuva -
30.1.2005
Varoitus ahneudesta
Hyökyaallon vaikutukset Thaimaassa olisivat jääneet paljon lievemmiksi, jos rantoja ei olisi raivattu ja rakennettu turistien käyttöön.
Artikkelikuva -
30.1.2005
Suomessa isä leikkaa napanuoran
Artikkelikuva -
30.1.2005
Ajassa kauas takaisin
Kuninkaan tulkkeina toimineet griotit, Senegalin trubaduurit, kulkevat yhä talosta taloon.
Artikkelikuva -
30.1.2005
Kalle Löövi, avun airut
SPR:n kansainvälisen avun päällikkönä toimivan Kalle Löövin työmatka ei aina kulje eteläsuomalaisen maalaismaiseman lävitse. Toisinaan työmatkaa reunustavat katastrofin jäljet.
Artikkelikuva -
30.1.2005
Tupakka kuuluu naisten arkeen Ugandassa
Ugandan naiset sekä viljelevät, myyvät että polttavat tupakkaa. Tutkimukset tuovat kauan kaivattua tietoa tupakoinnin vastaiseen taisteluun.
Artikkelikuva -
30.1.2005
Sri Lankassa jälleenrakennetaan rauhaa
Sri Lankassa pienillä järjestöillä on ollut ensiarvoisen tärkeä rooli katastrofin jälleenrakennustöissä.
Artikkelikuva -
30.1.2005
Prehispaanista pikaruokaa
Artikkelikuva