Artikkelikuva
Tuotantoketjujen läpinäkyvyyttä pitäisi parantaa, jotta epäkohtiin voitaisiin puuttua, sanoo SASKin asiantuntija Anna Perttula.

”Paras tapa päästä eroon lapsityöstä on varmistaa, että aikuisille maksetaan elämiseen riittävää palkkaa”

Koronapandemia lisäsi lapsityötä, sillä monella perheellä oli vaikeuksia tulla toimeen ja lapsetkin tarvittiin mukaan hankkimaan elantoa, kertoo Suomen ammattiliittojen solidaarisuuskeskuksen SASKin asiantuntija Anna Perttula.

Millä aloilla lapset tekevät työtä?

Eniten lapsityöntekijöitä on Saharan eteläpuolisessa Afrikassa. Pojat joutuvat tyttöjä useammin lapsityön uhreiksi. Yhteistyökumppanimme Kansainvälisen työjärjestön ILO:n mukaan maailmassa on 160 miljoonaa työtätekevää 5–17-vuotiaista lasta, joista 79 miljoonaa tekee vaarallista tai terveydelle haitallista työtä. Luvut osoittavat, että kyseessä on valtava ongelma.

Eniten lapsityötä käytetään maanviljelyssä, usein perheviljelmillä ruokatuotantoketjun alkupäässä. Toiseksi eniten lapsityötä on erilaisilla palvelualoilla, kuten kotiapulaisina harmaalla sektorilla. Kolmanneksi suurin sektori lapsityössä on teollisuus, kuten työ tekstiilitehtaissa ja kaivoksilla.

Koronapandemia lisäsi lapsityötä. Monilla on ollut vaikeuksia tulla toimeen, joten lapsetkin ovat joutuneet osallistumaan elannon hankkimiseen. Lapsityö riistää mahdollisuuden lapsuuteen, haittaa koulunkäyntiä sekä fyysistä ja henkistä kasvua.

Miten lapsityövoima näkyy suomalaiselle kuluttajalle?

EU:n uusi yritysvastuudirektiivi velvoittaa suuria yrityksiä tarkastelemaan ihmisoikeuksiin liittyviä riskejä tuotantoketjuissaan.

Kansalaisyhteiskunnan rooli on keskeinen, sillä se tuo kuluttajien ja työntekijöiden ulottuville tietoa vastuullisesta tuotannosta ja kuluttamisesta. Vaikka suomalaiset kuluttajat voivat vaikuttaa ostopäätöksillään, tuotantoketjun alkupää on usein kaukana. Paine tuotantoketjun läpinäkyvyyden lisäämiseksi on välttämätöntä, jotta epäkohdat saadaan esille ja niihin voidaan puuttua.

Miten lapsityövoimaa yritetään kitkeä?

Kaikki ILO:n jäsenjärjestöt ovat allekirjoittaneet lapsityövoiman käytön lopettamiseen liittyvän sopimuksen, mutta sopimusten seuranta ja täytäntöönpano vaihtelevat. Paras tapa päästä eroon lapsityöstä on varmistaa, että aikuisille maksetaan elämiseen riittävää palkkaa. Silloin lasten ei tarvitse tehdä työtä vaan he voivat käydä koulua ja elää lapsuuttaan.

Nyt kun olet täällä...

... meillä on pieni pyyntö. Olemme laittaneet kaikki juttumme ilmaiseksi verkkoon, jotta mahdollisimman moni pääsisi nauttimaan korkealuokkaisesta journalismista. Lisätulot auttaisivat meitä kuitenkin tekemään entistä parempaa lehteä. Pyydämmekin, että tilaisit Maailman Kuvalehden printtiversion. Lehti on edullinen, ja samalla tuet tärkeää työtä oikeudenmukaisen maailman puolesta. Jos printti ahdistaa siksi, että maksullinen lehti on aina pakko lukea kannesta kanteen tai että sen takia pitää kaataa puita, laita läpykkä kiertoon mahdollisimman monelle ystävälle, sukulaiselle, tuntemattomalle. Pidemmittä puheitta, siirry tilaussivulle. Kiitos!