Kirkon Ulkomaanavulta ruoka-apua Syyrian Aleppoon

Järjestö lahjoittaa kumppaninsa kautta 20 000 euroa saarrettuun Aleppoon.

Kirkon Ulkomaanapu osallistuu Syyriassa ruoka-avun jakoon kumppanijärjestönsä International Orthodox Christian Charityn (IOCC) kautta. Järjestö lahjoittaa 20 000 euroa ruoka-apuun, joka on tarkoitus käyttää etenkin saarroksissa olevassa Aleppon kaupungissa.

Syyriassa astui maanantaina voimaan Venäjän ja Yhdysvaltojen neuvottelema tulitaukosopimus, jonka on tarkoitus kestää seitsemän päivää. Tulitauko on vähentänyt väkivaltaa, ja sen toivotaan avaavan mahdollisuuksia jakaa apua syyrialaisille, joista 600 000 elää YK:n arvioidaan mukaan saarrettuna.

Esimerkiksi saarretussa Madayan kaupungissa lapset ja nuoret ovat Pelastakaa Lapset -järjestön mukaan yrittäneet jo itsemurhia.

Aleppossa rekat odottavat jo pääsyä alueelle, Ulkomaanapu kertoo tiedotteessaan.

”Jos tilanne pysyy vakaana, se tulee varmasti avaamaan pääsyn eri puolille Syyriaa, ja pääsemme auttamaan saarroksissa olevia. Tällä hetkellä haluamme varmistua siitä, että turvallisuus pitää”, IOCC:n Syyrian-maavastaava Roy Azar sanoo.

Uutistoimisto Reutersin mukaan vielä torstaiaamuna kapinallisten ja hallituksen joukot eivät kuitenkaan olleet vetäytyneet Aleppoon menevältä tieltä.

Aleppossa on valtava ruokapula, asuntoja pitäisi korjata ja myös terveyspalveluita tarvitaan. Erityisesti lapset ovat valtavassa psykososiaalisen avun tarpeessa, Ulkomaanapu kertoo. Järjestö on toteuttanut IOCC:n kanssa koulutushanketta Syyriassa vuodesta 2015. Hankkeessa on tuettu yli 2 000 lapsen ja nuoren koulunkäyntiä sekä tukiopetusta. Tarkoituksena on myös kunnostaa kouluja sekä kouluttaa opettajia psykososiaalisen tuen antamiseen lapsille.

Nyt kun olet täällä...

... meillä on pieni pyyntö. Olemme laittaneet kaikki juttumme ilmaiseksi verkkoon, jotta mahdollisimman moni pääsisi nauttimaan korkealuokkaisesta journalismista. Lisätulot auttaisivat meitä kuitenkin tekemään entistä parempaa lehteä. Pyydämmekin, että tilaisit Maailman Kuvalehden printtiversion. Lehti on edullinen, ja samalla tuet tärkeää työtä oikeudenmukaisen maailman puolesta. Jos printti ahdistaa siksi, että maksullinen lehti on aina pakko lukea kannesta kanteen tai että sen takia pitää kaataa puita, laita läpykkä kiertoon mahdollisimman monelle ystävälle, sukulaiselle, tuntemattomalle. Pidemmittä puheitta, siirry tilaussivulle. Kiitos!