Artikkelikuva
Hasindu Nimansha työskentelee sesongin ulkopuolella kalastajana.

Kirjeenvaihtaja

Elämä on epävarmaa – ja se saa Sri Lankan nuoret surffaamaan

Surffaus yleistyi Sri Lankan etelärannikolla vuoden 2004 tsunamin jälkeen. Monille paikallisille nuorille se on tapa rakentaa identiteettiä epävarmassa maailmassa.

Bali tunnetaan surffauksen globaalina mekkana. Harva kuitenkaan tietää, että Intian valtameren toisella puolella, Sri Lankan etelärannikolla, rullaa yhtä lailla maailmanluokan aaltoja – ja niiden ympärille on viime vuosina kasvanut elävä, paikallinen surffiyhteisö.

Weligaman ja Ahangaman rannoilla surffaus ei ole vain matkailutuote. Monille paikallisille nuorille se on tapa rakentaa identiteettiä, yhteisöä ja toimeentuloa maassa, jossa vaihtoehtoja on vähän ja tulevaisuus usein epävarma.

Klikkaa kuvaa ja katso jutun kaikki kuvat galleriassa.

Aurinko on vasta nousemassa, kun ensimmäiset surffaajat liukuvat veteen. Ranta on vielä hiljainen, tuk-tukit eivät ole ehtineet paikalle ja päivän kuumuus tuntuu vasta lupauksena ilmassa. Aamun ensimmäiset aallot kuuluvat pääsääntöisesti paikallisille – ja niille harvoille muille, jotka tuntevat meren rytmin ja tietävät, että parhaat hetket ovat ohi jo ennen kuin turistit heräävät.

Varhain aamulla tuuli on heikko ja aallot murtuvat puhtaasti. Päivän mittaan ranta täyttyy oppilaista ja lautoja kantavista matkailijoista, mutta aamulla meri on vielä hetken omien hallussa.

Weligaman kilometrin mittainen hiekkaranta on yksi Aasian tunnetuimmista paikoista opetella surffaamaan. Vesi on matalaa ja lämmintä, pohja hiekkainen ja aallot murtuvat lempeästi lähes kaikilla vuorovesillä.

Täällä työskentelee Hasindu Nimansha, joka aloitti surffauksen noin kolme vuotta sitten – pitkälti itse oppien.

“Ensin menin veteen ilman lautaa vain uimaan. Katsoin, miten muut nousevat ylös ja miten tasapaino toimii,” hän kertoo.

Hasindu Nimansha surffilautojen vieressä.
Hasindu Nimansha on opettanut surffausta kaksi vuotta.

Surffilauta on paikalliselle kallis investointi. Nimanshalla ei ole omaa lautaa, vaan hän lainaa kavereilta tai käyttää surffikoulun kalustoa.

“Halvin lauta maksaa noin 50 000 rupiaa, eli reilut 130 euroa. Se on enemmän kuin ansaitsen kuukaudessa, joten minulla ei ole ollut varaa ostaa omaa.”

Nimansha on opettanut surffausta kahden vuoden ajan. Yksi opetuskerta kestää yleensä puolitoista tuntia ja maksaa aloittelijoille noin 5 000 Sri Lankan rupiaa, hieman yli 13 euroa. Hyvänä päivänä hän voi ansaita noin 15 000 rupiaa, mutta tulot vaihtelevat voimakkaasti ja surffikoulu ottaa oman osuutensa.

“Joskus on paljon oppilaita, joskus ei yhtään. En laske tulojani kovin tarkasti. Raha tulee ja katoaa nopeasti, ihan kuin shortsien taskuissa olisi reikiä”, Nimansha naurahtaa.

Toistaiseksi se riittää – hän asuu yhä vanhempiensa luona.

Sesongin ulkopuolella Nimansha palaa kalastajaksi. Silti surffaus on hänelle enemmän kuin työ.

“Surffaus on elämäntapa. Se on vapautta. Se tekee mielestäni kevyen.”

Nimanshan kaulaan on tatuoitu sanat Life is short. Hänen mukaansa ne kiteyttävät hyvin hänen elämänfilosofiansa: jokaisesta päivästä on nautittava. Juuri niin hän myös elää – tarttuen aaltoihin aina, kun meri sen sallii.

Värikkäitä surffilautoja hiekkarannalla.
Sri Lankassa voi surffata ympäri vuoden, jos on valmis liikkumaan paikasta toiseen.

Weligamassa surffiyhteisö näkyy arjessa. Lautoja lainataan toisille, vinkkejä vaihdetaan ja veteen mennään usein yhdessä. Moni oppii seuraamalla muita.

Weligamasta länteen rannikko muuttuu. Aallot jyrkkenevät ja hiekkapohja vaihtuu osin riuttoihin.

Ahangaman alueella sijaitseva Kabalana Beach – surffareiden kesken The Rock – on yksi alueen arvostetuimmista paikoista.

Täällä työskentelevät Sandul Perera ja Sahil.

24-vuotias Perera on kotoisin Weligamasta mutta on sesongin ajaksi siirtynyt Ahangamaan. Hän aloitti surffauksen 18-vuotiaana ja on toiminut surffausopettajana neljän vuoden ajan.

“Kaikki voivat surffata. Nuoret, vanhat, pitkät, lyhyet, pienet ja isot – sillä ei ole väliä, kunhan tasapaino löytyy.”

Opetus etenee vaiheittain: ensin harjoitellaan rannalla, sitten pienissä aalloissa. Noin viikon harjoittelu, tunti päivässä, riittää useimmille itsenäiseen surffaukseen.

Rannalla surffaamassa ollut Sahil on kalastaja naapurikylästä ja on surffannut vasta pari vuotta.

Tänä aamuna hän opettaa veljiään bodyboardaamaan eli lautailemaan makuuasennossa.

“Aloitin itse katsomalla muita. Nyt opetan omia veljiäni,” hän sanoo.

Sahilin mukaan monen nuoren tulevaisuus Sri Lankassa on epävarma ja vaihtoehdot rajalliset.

“Vaihtoehtoja ei ole paljon. Useimmat tekevät sitä työtä, mitä on tarjolla, eivät sitä, mitä haluaisivat.”

Sahil ei vielä opeta surffausta, vaan työskentelee kalastajana isänsä rinnalla. Ajatus surffiopettajaksi ryhtymisestä kypsyy hiljalleen – sitten, kun omat taidot tuntuvat riittäviltä.

Sahil seisoo rantavedessä surffilaudan kanssa ja heilauttaa hiuksiaan.
Sahilin mukaan monen nuoren tulevaisuus Sri Lankassa on epävarma.
Sandul Perera surffilaudan kera.
“Kaikki voivat surffata“, sanoo Sandul Perera.

Surffaus on Sri Lankassa kausiluonteista, mutta aaltoja riittää ympäri vuoden, jos on valmis liikkumaan. Etelärannikon sesonki kestää noin lokakuusta toukokuuhun. Kesällä Perera siirtyy itärannikolle Arugam Bayhin.

“Teen töitä koko vuoden. Vain ranta vaihtuu,” Perera sanoo.

Kuukausiansiot jäävät usein noin 85 euroon.

“Se riittää peruselämiseen, mutta ei juuri muuhun. Hinnat ovat nousseet turismin mukana, mutta paikallisten tulot eivät.”

Rannoilla paikalliset surffaajat ja opettajat ovat lähes poikkeuksetta miehiä. Naissurffaajia ei näy, vaikka Sri Lankassa on myös tunnettuja naissurffaajia. Esimerkiksi Shamali Sanjaya on kilpaillut kansainvälisillä areenoilla ja raivannut tietä muille naisille. Silti laji on yhä vahvasti miesvaltainen, myös opetustyössä.

Surffaajia.
Surffaus on monelle elämäntapa.

Ennen vuoden 2004 tsunamia surffaus ei ollut merkittävä osa Weligaman tai Ahangaman rannikkojen arkea, vaan laji oli keskittynyt lähinnä itärannikon Arugam Bayhin. Etelärannikolla surffaus alkoi kasvaa vasta tsunamin jälkeen, samaan aikaan matkailun elpymisen ja kansainvälisen läsnäolon kanssa.

Tsunami toi Sri Lankan etelärannikolle laajamittaisen jälleenrakennuksen – ja sen myötä ulkomaisia avustustyöntekijöitä ja vapaaehtoisia. Osa heistä oli surffaajia, ja heidän kauttaan laji alkoi vähitellen juurtua alueille, joilla sitä ei aiemmin juuri harrastettu.

Nykyään surffaus on näillä rannoilla keskeinen osa paikallista matkailuelinkeinoa ja monille nuorille tärkeä toimeentulon lähde.

Hasindu Nimanshalle, Sandul Pereralle ja Sahilille surffaus on enemmän kuin työ. Se on yhteisö, identiteetti ja tapa olla maailmassa.

Pereran tatuointi kertoo, kuinka syvällä surffaus on hänen elämässään. Hänen mottonsa tiivistää rennon elämänasenteen rannoilla:

“Kiss the girl and then catch a wave.” Suutele tyttöä ja nappaa sitten aalto.

Sri Lankaa kutsutaan yhä useammin uudeksi Baliksi. Paikallisille surffaajille vertaus on toissijainen. Heille tärkeintä on se, että aalto kantaa – ja että meri tarjoaa mahdollisuuden rakentaa omaa tulevaisuutta.

Hasindu Nimansha lähikuvassa kasvojen alaosasta rinnan yläosaan, tatuoinnissa teksti Life is short.
Elämä on lyhyt, muistuttaa Hasindu Nimanshan tatuoinnin teksti.

Nyt kun olet täällä...

... meillä on pieni pyyntö. Olemme laittaneet kaikki juttumme ilmaiseksi verkkoon, jotta mahdollisimman moni pääsisi nauttimaan korkealuokkaisesta journalismista. Lisätulot auttaisivat meitä kuitenkin tekemään entistä parempaa lehteä. Pyydämmekin, että tilaisit Maailman Kuvalehden printtiversion. Lehti on edullinen, ja samalla tuet tärkeää työtä oikeudenmukaisen maailman puolesta. Jos printti ahdistaa siksi, että maksullinen lehti on aina pakko lukea kannesta kanteen tai että sen takia pitää kaataa puita, laita läpykkä kiertoon mahdollisimman monelle ystävälle, sukulaiselle, tuntemattomalle. Pidemmittä puheitta, siirry tilaussivulle. Kiitos!