... meillä on pieni pyyntö. Olemme laittaneet kaikki juttumme ilmaiseksi verkkoon, jotta mahdollisimman moni pääsisi nauttimaan korkealuokkaisesta journalismista. Lisätulot auttaisivat meitä kuitenkin tekemään entistä parempaa lehteä. Pyydämmekin, että tilaisit Maailman Kuvalehden printtiversion. Lehti on edullinen, ja samalla tuet tärkeää työtä oikeudenmukaisen maailman puolesta. Jos printti ahdistaa siksi, että maksullinen lehti on aina pakko lukea kannesta kanteen tai että sen takia pitää kaataa puita, laita läpykkä kiertoon mahdollisimman monelle ystävälle, sukulaiselle, tuntemattomalle. Pidemmittä puheitta, siirry tilaussivulle. Kiitos!
Täältä löydät lisää juttuja kiinnostavista aiheista
7.5.2025
Fozi Ahmedia ja Nimco Nooria yhdistää halu vaikuttaa – ”Toivosta kannattaa pitää kiinni”
Kirjailija-opettaja Nimco Nooria ja yhteisötyöntekijä Fozi Ahmedia yhdistävät juuret Somaliassa. Molemmat ovat myös aktiivisia yhteiskunnallisia vaikuttajia ja rauhan rakentajia.
Artikkelikuva
7.5.2025
Miten arki toisenlaisessa yhteiskunnassa muuttaa suhdetta Suomeen? – Maailman Kuvalehden kirjeenvaihtajat festarivieraina
Maailman Kuvalehden paneelikeskustelussa Maailma kylässä -festareilla keskustellaan ulkomaankirjeenvaihtajien roolista sillanrakentajina ja ymmärryksen lisääjinä.
Artikkelikuva
29.4.2025
Moe Mustafa kasvoi ujosta pojasta häpeää purkavaksi taiteilijaksi: ”Ääntään kannattaa käyttää”
Nykytaiteilija Moe Mustafa oppi luottamaan omaan ääneensä astumalla riittävän monta kertaa kymmenen metriä kauemmas. Taiteessaan hän etsii keinoja saattaa itsensä alttiiksi.