YK:ssa laaditaan leikkauslistoja

YK:n pääsihteeri Ban Ki-moon kaavailee järjestön kuluihin kolmen prosentin leikkausta.

YK:n pääsihteeri Ban Ki-moon kaavailee järjestön kuluihin kolmen prosentin leikkausta budjettikaudella 2012-2013.

Säästökohteiksi Ban listaa muun muassa virkamatkat, joita korvataan videokonferensseilla, konsulttien käytön vähentämisen, siirtymisen yhä enemmän sähköisiin raportteihin painettujen sijasta ja ylityökorvausten leikkaamisen.

Ban aikoo lisäksi syynätä maailmanjärjestön ylläpitämien kirjastojen tarpeellisuutta ja periä maksun palveluista, joita järjestön sihteeristö tuottaa muille YK-järjestöille.

Leikattu YK-budjetti vuosille 2012-2013 on loppusummaltaan 5,2 miljardia dollaria (3,6 miljardia euroa). Se on kolmisen prosenttia edellistä pienempi, mutta viidenneksen isompi kuin kauden 2008-2009 talousarvio.

Leikkaukset heijastavat maailman talouden yleistä ilmapiiriä. ”Jopa rikkaimmat valtiot kiristävät vyötä ja leikkaavat kulujaan. YK:n on oltava yhtä kurinalainen”, Ban sanoo.

Tilanteeseen vaikuttaa myös Japania kohdannut katastrofi, sillä maa on ollut YK:n budjetin toiseksi tärkein rahoittaja.

Kehitysmaiden 130-jäseninen ryhmä G77 on huolissaan siitä, että leikkaukset kohdistuvat YK:n yleiskokouksen aiemmin hyväksymiin hankkeisiin.

Ryhmä muistuttaa, ettei Ban voi ehdottaa leikkauksia yksipuolisesti neuvottelematta jäsenmaiden kanssa.

Nyt kun olet täällä...

... meillä on pieni pyyntö. Olemme laittaneet kaikki juttumme ilmaiseksi verkkoon, jotta mahdollisimman moni pääsisi nauttimaan korkealuokkaisesta journalismista. Lisätulot auttaisivat meitä kuitenkin tekemään entistä parempaa lehteä. Pyydämmekin, että tilaisit Maailman Kuvalehden printtiversion. Lehti on edullinen, ja samalla tuet tärkeää työtä oikeudenmukaisen maailman puolesta. Jos printti ahdistaa siksi, että maksullinen lehti on aina pakko lukea kannesta kanteen tai että sen takia pitää kaataa puita, laita läpykkä kiertoon mahdollisimman monelle ystävälle, sukulaiselle, tuntemattomalle. Pidemmittä puheitta, siirry tilaussivulle. Kiitos!